Jurta


Jurta má mnoho typů a způsobů provedení. Klasická jurta určená spíše k rekreaci nebo třeba dřevostavba inspirovaná jurtou, která slouží celoročně k trvalému bydlení.

Tradiční kruhový stan mongolských nebo kyrgyzských pastevců. Dřevěná konstrukce se vstupními dveřmi potažená ovčí vlnou. V našem podání je jurta již více přizpůsobená usedlému a ne kočovnému způsobu života. Součástí jurty jsou okna a jiné prvky, které u tradičních jurt nenajdete.

Na výrobu jurt používáme různé druhy dřeva. Stěny jsou z pružného a pevného jasanu, koruna buková a ostatní dřevěné prvky z modřínu nebo smrku. Materiál se dá lehce kombinovat, např. konstrukce je celá z modřínu, pouze koruna je vždy z tvrdého dřeva.
Základní konstrukce obsahuje korunu, střešní tyče, tyče stěnových dílců, které se napařují a ohýbají a dřevěná tesaná futra podle počtu dveří a oken. U jurt s průměrem větším než sedm metrů jsou i středové sloupy, které mohou samozřejmě být i ve stavbách menších průměrů.

Součástí dodávky jsou vnější střešní a stěnové plachty.

Na přání vyrobíme i podlahu, která není součástí základní konstrukce. S ohledem na využití jurty navrhneme a postavíme i přístavbu – např. další malou jurtu, nebo jinou stavbu pro další místnost, ložnici nebo třeba koupelnu a toaletu. Toto řešení je vhodné spíše pro rodiny s dětmi, osobně ale vždy doporučujeme toaletu umístit mimo jurtu.

Na objednávku zákazníka realizujeme i vnitřní vybavení přizpůsobené pobytu v jurtě, kuchyň, nábytek, police, závěsy i postel nebo paraván. Rozměry konstrukce se liší podle velikosti a průměru jurty. Stěny jsou vysoké 180-200 cm, celková výška v koruně je 310-360 cm, pro uspokojení individuálních požadavků je možné zrealizovat i jiné rozměry.

Pro jurty určené pro celoroční bydlení dodáme ovčí vlněnou izolaci, plsť, případně jiný typ ekologicky šetrné a funkční izolace. Výroba jurty trvá asi tři měsíce, samotná montáž na místě je hotová během dvou až tří dnů.

Cena jurty se liší podle velikosti, počtu oken a dveří, vybavení a způsobu použití. Každá jurta je originální stavbou, která klade důraz na jednotlivé požadavky uživatele a podle nich se pohybuje i výsledná cena. Pro bližší informace nás kontaktujte.